Chełm - największe polskie miasto przy granicy Unii Europejskiej. Dawna stolica księstwa, województwa i ziemi chełmskiej. Gród o ponadtysiącletniej historii...

In order to view this object you need Flash Player 9+ support!

Get Adobe Flash player
Joomla! Slideshow
Loading
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link
http://www.chelm.pl/www/glowna/modules/mod_image_show_gk4/cache/gk-is-113link

«
»
  1. 0
  2. 1
  3. 2
  4. 3
  5. 4
  6. 5

A Free Template From Joomlashack

A Free Template From Joomlashack

ZIELONE MIASTO

Zyj po chelmsku
 

Powszechny spis rolny

Plakat A3

WSCH

Logo Funduszu Dróg Samorządowych - odnośnik do strony informacyjnej projektu

Facebook

fb

Rekrutacja do szkół i przedszkoli

KULTURA MAŁEGO I DUŻEGO CZŁOWIEKA BUTTON

ipk

kal impr baner

segregacja ODPADY

zorza

logo 3 Plus

baner mielec

12B

logo hospicjum chelm

3738

Deklaracja dostępności

5170220
Wizyt dziśWizyt dziś1599
Wizyt wczorajWizyt wczoraj2056
W tym miesiącuW tym miesiącu41273
Ogółem od 12 08 2009Ogółem od 12 08 20095170220

CiekawostkiPodczas II wojny światowej istniał w Chełmie Stalag 319 – jeden z największych hitlerowskich obozów jenieckich na terenach dzisiejszej Polski. Z 200.000 jeńców blisko połowa nie przeżyła pobytu w obozie.

Chełmianin Roku i nagrody KAJ

Podczas tegorocznych Dni Chełma przyznano tytuł Chełmianina Roku 2012 oraz nagrody im. Kazimierza Andrzeja Jaworskiego w kategoriach: mecenat, animator kultury oraz twórczość literacka i artystyczna.

 

 

 

Tytuł Chełmianin Roku 2012:

prof. Andrzej Buko - profesor zwyczajny na Uniwersytecie Warszawskim, dyrektor Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Osoba bardzo zaangażowana w popularyzowanie wiedzy o najstarszych dziejach Chełma i ziemi chełmskiej. Dzięki jego oddaniu systematycznie prowadzone były i są badania archeologiczne m. in. w Stołpiu koło Chełma, zespole rezydencjonalno – sakralnym na Górze Katedralnej czy też w chełmskiej Bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.  To osoba, której zaangażowanie przyczynia się do odkrywania historii i upowszechniania wiedzy o przeszłości Chełma.


Nagroda im. KAJ w kategorii animator kultury:

Ryszard Karczmarski -  artysta fotografik, który od wielu lat prowadzi również Galerię Atelier w Chełmie. Prezentowane są w niej głównie wystawy fotografii, odbywają się tam również liczne koncerty i wiele ważnych wydarzeń artystycznych. Przy Galerii utworzona została pracownia, w której prowadzona jest edukacja plastyczna dzieci, młodzieży i dorosłych. Galeria Atelier już na stałe wpisała się na mapę kulturalną Chełma.

Nominacje:

Wojciech Zakrzewski – dziennikarz i publicysta, od 12 lat pisze artykuły o życiu kulturalnym Chełma, autor recenzji, relacji i esejów. Związany z lokalnymi tygodnikami: „Tygodnikiem Chełmskim Nowym Tygodniem” i „Super Tygodniem Chełmskim”. Ma w swoim dorobku wiele fotoreportaży z wydarzeń kulturalnych. Od 2006 roku związany z Młodzieżowym Domem Kultury, gdzie prowadzi warsztaty dziennikarskie i najmłodszą w regionie redakcję gazety internetowej „Przystanek Gazeta”. Twórca Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Rewers”.

Barbara Szarwiłło i Sławomir Czarnota – kontynuatorzy tradycji Teatru Ziemi Chełmskiej. Sztuki teatralne, których byli reżyserami i zarazem wykonawcami scenografii nie odbiegają estetyką i wykonaniem od zawodowych teatrów. Zajmują się również edukacją teatralną wśród dzieci i młodzieży organizując warsztaty i spotkania. Cechuje Ich wysoki profesjonalizm w upowszechnianiu kultury teatralnej .

Wojciech Malawski – właściciel pubu „Strzecha u Wojciecha”, miejsca, które stało się muzyczną sceną Chełma. Dzięki cyklowi koncertów, które zainaugurował koncert Marka Dyjaka, Chełm mógł gościć artystów takich jak m.in.: Andrzej Sikorowski, Katarzyna Groniec. W pubie występowali również lokalni artyści. Zamiarem właściciela jest organizacja kolejnych koncertów oraz wprowadzenie elementów teatru.

Krzysztof Prost – Prezes Towarzystwa Muzycznego w Chełmie, które od wielu lat daje możliwość uzyskania wykształcenia muzycznego dzieciom, młodzieży oraz osobom dorosłym. Działacz społeczny, zaangażowany w rozwój i upowszechnianie kultury na terenie Chełma. Związany z Teatrem Ziemi Chełmskiej.

Nagroda im. KAJ w kategorii twórczość literacka i artystyczna:

Danuta Agnieszka Kurczewicz - poetka, członek Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36” oraz Związku Literatów Polskich. Opublikowała pięć tomików poetyckich, wiersze jej publikowane są również w antologiach i almanachach, ponadto w czasopismach między innymi „Egerii”, „Akcencie” i „Nestorze”. Jest uczestniczką licznych warsztatów literackich i spotkań poetyckich. Wśród nagród jakie otrzymała za swoją twórczość jest między innymi srebrny Wawrzyn Literacki.

Nominacje:

Oganes Kazarian – członek Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Związku Artystów Plastyków. Malarz i architekt wnętrz. Prace artysty znajdują się w prywatnych kolekcjach w Armenii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Kanadzie i Chinach. Miał 14 wystaw indywidualnych oraz kilkanaście zbiorowych. Otrzymał szereg nagród, m.in. wyróżnienie na  8 Salonie Sztuki „Polart 2003”, I miejsce za obraz „Ukrzyżowanie 2” na Ogólnopolskim Biennale Plastyki Dąbrowa Górnicza 2012.

Andrzej Rybak – działacz społeczny i regionalista. Zajmuje się pisarstwem historycznym. Jest autorem lub współautorem 9 książek. Posiada również duży dorobek publicystyczny w różnych czasopismach i książkach zbiorowych (38 publikacji).

Nagroda im. KAJ w kategorii mecenat:

Zbigniew Zasadny -  Prezes Zarządu Agencji Reklamowej „Sungraf” w Chełmie. Agencja od wielu lat w formie finansowej i rzeczowej wspiera działalność kulturalną Chełma, prowadzoną przez instytucje kultury, stowarzyszenia, twórców i animatorów kultury.

Nominacje:

Firma PERFEKT Spółka z o.o. - która od lat wspiera finansowo stowarzyszenia oraz instytucje kultury działające na terenie Chełma.

Przyjazne strony

 rzecznik  
    chdk logomdk  
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack